Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Výklad jedné karty: Návod jak na to

0

Výklad jedné karty používám, pokud chci získat obecný vhled do situace nebo když hledám myslí neohraničená doporučení. Klasickým příkladem takového výkladu jsou pravidelné karty týdne.

Upřímná žádost o informace k nějakému tématu je dobrá a hlavně čistá cesta jak začít vykládat karty. Zřetelně totiž ukazuje rozdíl mezi výpovědí karet a tím, jak tuto výpověď interpretujeme. Zároveň pomáhá přijmout skutečnost, že karty mohou být zdrojem informací, ale naší odpovědností zůstává, jaká rozhodnutí na základě nich učiníme. Svobodnou vůli karty nekradou.

Při výkladu karty nepoužívám moudra z knih, ale pochopitelně nemohu vykořenit znalosti, které jsem během let načerpala. Snažím se ale být co nejvíc v přítomném okamžiku a vnímat emoce, které na mě z karty proudí. Většinou se to děje z nějakého konkrétního místa karty a proto mohu z jedné a té samé karty vyčíst širokou škálu informací. Důležité je nechat proudit emoce dostatečně dlouhou dobu a neuspěchat interpretaci. Začátečníci na sebe většinou zbytečně spěchají a bývá to na úkor kvality výkladu. Ne že by výsledek musel být nutně špatný, ale nemívá takovou přesnost a hloubku.

Je dobré vzít na vědomí, že intuice pracuje na jiné frekvenci než mysl. To je prostě fakt a přírodní zákon. S myšlenkami vstáváme a usínáme, jsme zvyklí reagovat na podněty a tvořit si na všechno v hlavě názor nebo dva. Je to rutina, která při výkladu karet překáží. Proto chvíli trvá, než se naučíme na pár sekund tenhle kolotoč odpojit, aby z pravé hemisféry doteklo dost pocitových vjemů z vytažené karty. Čím větší hromadu necháme natéct, tím reálnější získáme podklad, se kterým si znovuzapojená levá hemisféra může hrát. Protože právě tahle čiperka pomůže dostat naše pocity do slov, a jen ona z nich stvoří smysluplnou odpověď na položenou otázku. Když chybí ta pocitová hromada, levá hemisféra začne do výkladu dosazovat vlastní názory a zkušenosti. A to je místo pro obrovský vykřičník. Tehdy přestávají být karty zdrojem informací a stávají se rekvizitou nebo dokonce zástěrkou k prosazování sebe sama.

Chcete si zkusit výklad jedné karty?

  • Zamíchejte balíček a poproste o informace k nějakému tématu nebo dni či týdnu. Při míchání buďte uvolnění a fyzicky v pohodě, soustřeďte se jenom na své míchání, nemyslete na jinou věc. Čím víc rušivých faktorů bude při míchání přítomno, tím více znečištěné odpovědi přitečou a tím víc práce bude s jejich filtrací = interpretací.
  • Levou rukou vytáhněte jednu kartu a otočte ji lícem navrch. Nezabývejte se názvem karty, může být extrémně zavádějící!
  • Nechte oči klouzat po kartě – ideálně trochu rozostřenýma očima. Za chvíli zjistíte, že se Vám oči vracejí na jedno místo. Je čas zaostřit, ale ještě není čas přemýšlet, co je tam namalované nebo co to znamená. Jenom nechte oči tam, kde chtějí být. Začíná proces, ve kterém pravá hemisféra zpracovává, co oko vidí. Dejte tomu čas. Pokud byste nemohli svou mysl ukočírovat, představte si, že lezete do toho konkrétního místa v kartě a sledujte svým vnitřním zrakem, co uvidíte. Jen to na sebe nechte působit. Buďte jako malé dítě, které objevuje, co ještě nevidělo. A objevuje to všemi svými smysly. To místo má nějakou strukturu, barvu, chuť. Určitě to není místo binárních souřadnic – líbí se mi, nelíbí se mi. Rodí se tu pocity, často v nějakých podobenstvích (obrazech). Zapište si své pocity v pořadí, ve kterém přicházejí. Mysl bude mít později tendenci dělat v těch primárních pocitech korekce, aby jí to dávalo smysl. Zápisy jsou důležité. Mysl umí být děsivě přesvědčivá, ale s nejlepšími záměry dokáže falšovat výklady.
  • Až v klidu zapíšete své pocity a jejich podobenství, podívejte se ještě jednou na vybrané místo na kartě a zeptejte se, jestli Vám chce ještě něco říct. Dejte mu prostor na odpověď.
  • Opakujte, dokud nezískáte vše, co jste získat potřebovali. Často dostanete informaci „už máš všechno“. Nebo prostě nic dalšího z karty nevytéká. To je čas přečíst si svoje zápisky a vztáhnout je k položené otázce.
  • Čím méně budeme stylizovat, tím lépe. Obvykle už v pocitové fázi přicházejí přesně ta slova a podobenství, která k otázce nejlépe sedí. Jen bychom je „při zdravém rozumu“ v takové souvislosti zřejmě nepoužili.
  • Všechno je otázka cviku. Zrezivělá kolečka se taky otáčejí obtížněji než ta namazaná a často používaná. Proto nezoufejte, pokud se Vám to hned nepodaří.

A co když nemáte vlastní balíček karet?

Pořád si můžete zvětšit nebo vytisknout kartu týdne z mého webu. Dokonce si tak můžete zkusit výklad karty z tarotové sady, kterou doma nevlastníte.

Berte to jako letní hru, inspiraci, trénink intuice nebo pokus o skutečný výklad karet. Pokud byste se takovou metodou chtěli ve výkladu karet zdokonalit, něco společně vymyslíme. Osobně nebo online 🙂

Hodně úspěchů a zábavy!

Vaše Ivana

Může se Vám hodit: Techniky a rituály při výkladu karet

.

Jako ilustraci jsem použila výřez kresby mého pojetí karty Luna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *