Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

I. Mág

0

Mág pozitivně

Mág nebo také Kouzelník či Kejklíř představuje obratnost, se kterou žonglér zvládá udržet ve vzduchu mnoho míčků najednou. Je to dovednost, která vypadá lehce a přirozeně, ale vyžaduje mistrovský postřeh, improvizaci a schopnost odvést pozornost publika žádoucím směrem. Mág zvládá dělat mnoho věcí najednou, mnohdy z různých a zdánlivě neslučitelných oborů. Začíná nové dříve než předchozí dokončí, protože ho vzrušuje mít zároveň víc želízek v ohni.

Mág se často pohybuje na velmi tenkém ledě, šíleně kombinuje možné s nemožným. V pozitivním smyslu objevitel, vždy však malý krůček od blázince. Nenechává se spoutat pravidly, pro sebe z nich (alespoň v duchu) vymámí nějakou zvláštní výjimku. Mág bývá hodně nezávislý a běda každému, kdo by mu chtěl spoutat křídla.

Mág je všestranný a může mít problém najít v životě jedno konkrétní zaměření. Jeho výzvou je spojit talenty, které nikdo jiný v jednom balíčku nedostal.

Příklad Mága ve výkladu

Jaké je tvoje nadání, schopnosti, talenty? Neber vše tak vážně, můžeš si pohrát závažná rozhodnutí nechat na později. Odpoutej se od přízemního, zariskuj a zkus něco úplně nového. Přišel čas začít jinak a třeba i jinde. Nestůj na místě, pohni se.

Mág negativně

Pouští se do všeho nového po hlavě a bez rozmyslu. Tváří se jako odborník po přečtení úvodní kapitoly v manuálu. Víc mluví než dělá, kam vítr tam plášť, i to může být Mág. Výjimečná schopnost mluvit se snadno změní na vychytralost, podvody či šarlatánství. Chce všechno, ale pro nic se nemůže rozhodnout. Touha po nezávislosti obvykle naráží na problém s autoritami.

Astrologie

Mág je přiřazen k planetě Merkur, čistokrevný element vzduchu. Mág představuje intelekt, rozum, schopnost kombinovat, jazyk, komunikaci, taktiku, duševní obratnost, orientaci, analytické a logické myšlení, schopnost posuzovat a rozhodovat, chytrost, rychlé a jasné chápání, dobrý pozorovací talent, zvídavost, shromažďování informací, hlad po vědění, hbité vyjadřování, pohotovost, schopnost improvizace, řečnické nadání, šikovnost v obchodování. Může být ale i lstivý, povrchní, těkavý ve svých zálibách, vychytralý, vypočítavý, drzý, prolhaný a bezohledný.

Numerologie

Jednička představuje mužskou energii, energii začátku. Většinou vede k zahájení nového, průkopnického. Jednička potřebuje najít kam svou energii vloží, jinak je neklidná, jakoby seděla na sopce. Pak se objevuje netrpělivost, popudlivost, ale i deprese (energie se vrátí dovnitř, když nenajde vyjádření směrem ven).

Vývojové souvislosti

Blázen byl plný impulsů a nových myšlenek. Mág se jich chopí bez ohledu na jejich bláznivost, a začne s nimi něco dělat, začne spřádat další plány. V některých tarotech je Blázen znázorněn jako poutník s ranečkem, který stojí na útesu a zvažuje, zda udělat krok do prázdnoty. Zvažuje není správný popis, Blázen přece nepřemýšlí, Blázen následuje své impulsy. Takže je to prostě znázornění situace těsně před tím, než krok z útesu udělá. Bez ohledu na to, že ho ten krok může zabít. On je Blázen, on nemá zkušenost, on o nebezpečí neví a to mu dodává odvahu. Mág znázorňuje situaci, kdy Blázen svůj krok do propasti dokončil, a ono ejhle: není tam černá díra, proti předpovědím všech škarohlídů se nezabil. Jen šlápl na neviditelný most, o kterém nikdo nevěděl, ani on sám. Stal se průkopníkem aniž věděl jak. A tak nějak se z Blázna stane Mág. Je to průkopník, ale nemá na to žádný recept 🙂

Pro ilustraci jsem vybrala obrázky z tarotů Crowley, Rider-Waite a Legacy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *