Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

0. Blázen

1

Blázen pozitivně:

Blázen vyzývá k volnosti, lehkosti, veselosti, rozpustilosti, hravosti. Blázen nezná co je odpovědnost, zato si umí spontánně užívat dětské radosti z maličkostí. Má smysl pro humor, je přirozený, nemá potřebu ctít žádné společenské konvence, je to takové bezelstné a upřímné dítě, kterému přijde samozřejmé být sám sebou. Je to dítě, které nepřestává žasnout, jak je ten okolní svět úžasný. Je to dítě, které nemá zkušenosti, a tak je důvěřivé a nečeká žádné podrazy a nástrahy. Dělá, co chce a nemyslí na důsledky (bez zkušeností je ani nemůže odhadnout).

Blázen v pozitivním smyslu nemá žádný strach. I když jsou tam možná nepříznivé okolnosti, on si toho nevšímá. Stejně jako na obrázku blázna do nohy kouše tygr (symbol strachu/ Crowley) a on si toho nevšímá. Zvenku vypadá, jakoby neměl strach vůbec z ničeho, on ho ale jenom skrývá, má odvahu, je ochoten udělat skok do něčeho nového. Je ochoten riskovat, odvážit se udělat něco, co mu napovídají instinkty, nebo hlas srdce. Je připraven nedbat na strach a jít neohroženě dál.

S tím se pojí i Bláznova připravenost na nový začátek – na obrázku (Crowley) je zralé obilí, hrozny – dozrál čas udělat změnu, i když cítíme obavy. Možná to bude krok do neznáma, ale pokud nám to radí vnitřní hlas, máme poslechnout. I když nevíme, kam nás ten hlas nakonec dovede, stejně máme důvěřovat a poslechnout. Možná nám druzí budou říkat, že je to nemožné, stejně máme poslechnout 🙂 Nemusí to být nutně vnější změna, může to být i vnitřní proměna – změna postojů, názorů, atp.

Příklad Blázna ve výkladu:

Nedělej si starosti, ber svět takový jaký je. Možná se bereš příliš vážně, možná si nakládáš příliš mnoho odpovědnosti, uvolni se, buď na chvíli tím čistým a nevinným dítětem, raduj se ze života, z toho že svítí sluníčko, podívej se na veselé stránky života. Přišel čas na chvíli vypnout, uvolnit se, čas na zábavu, čas na změnu, tak ji udělej bez ohledu na svůj strach.

Blázen negativně:

Pošetilost, lehkomyslnost, nevázanost, snaha o svobodu, labilita, strach vybočit z norem, z nového, strach že mě budou považovat za blázna.

Konzervatizmus, tradice, zbrklost, nedůvěra, zadržování (sebe jít dál), malý zájem o život, svět kolem, uzavřenost, osamělost, nedostatek důvěry – v sebe i jiné, nedostatek odvahy, beznaděj.

Astrologie:

Blázen je obvykle spojován s planetou Uran (ta však byla objevena později, než kam spadá původ tarotu, a proto na klasických kartách není toto přiřazení zakresleno). Planeta Uran vykazuje podobné znaky jako Blázen – je o náhlosti, nevázanosti, svobodomyslnosti. Uranští lidé mohou mít podobně jako Blázen velmi revoluční, novátorské či vizionářské myšlení, boří vše zastaralé a odvážně tvoří věci, které před nimi nikdo nezkusil. Pochopitelně to mohou být i rebelové bez příčiny, věční kverulanti.

Vývojové souvislosti:

Blázen je absolutní počátek, všechno se teprve začíná rodit, ještě neznáme podobu toho, co se narodí. Blázen je ještě omotán pupeční šňůrou, ještě ani nevíme, zda je to holka nebo kluk – na obrázku (Crowley) je Blázen bezpohlavní, i číslo nula je bezpohlavní (Obvykle jsou lichá čísla považována za mužská a sudá za ženská.  Nula není ani sudá, ani lichá).

Pro ilustraci jsem vybrala obrázky z tarotů Crowley a Rider-Waite, plus moje ilustrace Blázna s lahvičkami Aura-Somy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *