Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Balíček karet

0

Pokud jde o tarot, balíček obsahuje vždy 78 karet. Ty můžete rozdělit do tří typových skupin.

Velká arkána (22 karet) reprezentuje důležité životní mezníky a zlomové situace.

Dvorní karty (16 karet) představují ve výkladu osoby, jejich charakterové vlastnosti nebo charakterové vlastnosti nás samých, které jsou pro výklad podstatné.

Malá arkána (40 karet) ukazuje záležitosti všedního dne, cestu mezi jednotlivými mezníky.

Kdybych použila analogii na nějakém příkladu, tak situaci by popsala karta Velké arkány. Kupříkladu cestu, fyzický pochod. Neutrálně laděnou informaci, fakta. Dvorní karta by popsala tělesnou připravenost účastníka, psychické rozpoložení jako strach či naopak těšení, motivaci, atd. Malá arkána by popsala průběh a výsledek této akce. Klienta většinou zajímá právě výsledek, ale aby mohl výsledek ovlivnit, potřebuje dostat kompletní obraz o situaci. Ten odhalí slabá místa a přinese doporučení. Není tedy pravdou, že jedna skupina karet je důležitější než druhá. Každá má v balíčku své nezaměnitelné místo.

Velká arkána (trumfy) se tradičně označuje římskými čísly, ale spousta sad tuto zásadu nectí. Dalo by se očekávat, že číselná řada bude I – XXII, ale častěji naleznete na počátku Blázna s naprosto neřímskou číslicí nula. Poslední kartou cyklu je pak Universum nebo svět s číslem XXI. Nemá smysl kroutit hlavou, berte to jako fakt 🙂

Velká arkána je určitou spirálou života, po které se všichni pohybujeme. Ve skutečnosti nikde nezačíná a nikde nekončí. Jakmile celou řadu začnete vnímat jako příběh, Vaše porozumění tarotu dramaticky stoupne.

Dvorní karty a malá arkána jsou zobrazeny ve čtyřech karetních barvách (hole, meče, poháry a disky), které reprezentují jednotlivé elementy (živly) – oheň, vzduch, vodu a zemi.

Dvorní karty jsou představeny jako archetypální postavy – král, královna, princ, princezna. V některých sadách vystupují rytíř a páže, o tom více v samostatné kapitole o dvorních kartách.

Malá arkána je číslována arabskými číslicemi od 1 do 10, v tomto směru výjimky nebývají. Snad jen tam, kde je místo symbolu čísla toto vyvedeno slovně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *